- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano
- Marcin Fila (przewodnik sudecki)
- Odsłony: 24163
Brak profesjonalnych stacji pomiarowych w Górach Suchych uniemożliwia podanie pełnej charakterystyki klimatu.
Dlatego ograniczymy się do podania informacji potrzebnych turystom i narciarzom.
Pogoda podobnie jak w innych rejonach górskich jest bardzo zmienna.
Na ogół jeśli pogoda radykalnie się zmienia to jest to po godz. 12-tej w południe.
TEMPERATURA
Mimo że Andrzejówka leży na wysokości ok. 800 m npm temperatura bardzo często jest identyczna jak na o ponad 100 m wyższych pobliskich szczytach. Przeciętnie jest tu ok. 7 st. chłodniej niż na nizinach (np. we Wrocławiu). Choć zdarzają się sytuacje kiedy np. wiosną w słonecznym Wrocławiu jest +10°C, a na spowitej chmurami Przeł. Trzech Dolin jest 0°C albo nawet trzyma mróz.
Średnia roczna temperatura (wieloletnia: 1881-1930) dla położonego ponad 200 m niżej Sokołowska (565 m npm) to 5,5°C (taka jak w Zakopanem i Szklarskiej Porębie)
POKRYWA ŚNIEŻNA
Pokrywa śnieżna na Bukowcu (średnio): 25-50 cm, na głównym grzbiecie (Włostowa, Kostrzyna, Suchawa, Waligóra) 25-80 cm. Przeciętnie w zimie, na grzbietach górskich w partiach szczytowych 50-60 cm, zaspy do 1,5 m.
Generalnie w ostatnich latach (nie licząc zasp) pokrywa śnieżna nie przekracza 2 m (w latach 90. ubiegłego wieku na Kostrzynie maksymalna wysokość pokrywy śnieżnej 170 cm)
LAWINY
Lawiny śnieżne w Sudetach kojarzą się nam zwykle z Karkonoszami, tymczasem okazuje się, że lawiny zdarzają się także w naszych górach. W minionej dekadzie (2000-2010) potwierdzono zejście przynajmniej jednej lawiny w partiach szczytowych Stożka Wielkiego /Bocianiej (841 m npm). Lawina zeszła z północnego, wylesionego fragmentu zbocza na żółty szlak turystyczny prowadzący z Unisławia Śląskiego na szczyt. Miała ona ponad 50 m długości i możemy ją już zakwalifikować jako lawinę. W Górach Suchych jest jeszcze jedno miejsce narażone na schodzenie małych lawin: 80 metrowej długości piarg oraz wznosząca się nad nim przeszło 50 m Czerwona Skała (całość razem z piargiem ma ok. 100 m wys.) na północno-zachodnim zboczu Suchawy (928 m npm). Najczęściej jednak śnieg jest z stamtąd wywiewany i zagrożenie nie występuje. Rejon ten jednak jest narażony na spadanie kamieni i bloków skalnych – szczególnie 40-metrowy Lawiniasty Żleb.
Nowe potencjalnie niebezpieczne miejsca to wylesione po pożarach zbocza Czarnka (868 m npm). Na szczęście Czerwona Skała i Czarnek leżą poza znakowanymi szlakami turystycznymi.
Źródło: mój artykuł - Sokowieści 3/2011 (5)
BURZE
Pewną ciekawostką jest, że zawsze w okresie wiosenno-letnio-jesiennym kiedy wieje wiatr z wschodu i jednocześnie napływają chmury, można mieć 80% pewności, że będzie burza.
Oprac. Marcin Fila
Kamera Waligóra
Nowości
Gościmy
Odwiedza nas 36 gości oraz 0 użytkowników.